Brno-střed

Adresa:
Radnická 10, 602 00 Brno-střed

  • úterý 16:00–18:00

Pod vedením:
Bára Herucová, Tereza Chvátalová

  • Barbara studovala na Masarykově univerzitě v Brně, kde objevila aplikované drama a dramatickou výchovu. Od té doby (2014) vystupuje s improvizačním divadlem TAMTi a od roku 2018 je součástí tvůrčího uskupení The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech a workshopech propaguje využívání divadelních metod (improvizace, divadlo utlačovaných, autorské divadlo) ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a Bára věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou – rozvíjejíc tak dovednosti pro jeviště i pro každodenní život. Barbara kromě lektorování pracuje v divadle BuranTeatr, spolupracuje na adaptačních kurzech pro školy, teambuildinzích, a aktivačních programech s loutkou ve školkách a domovech pro seniory s Divadlem bez Pravidel. Také se angažuje v americkém divadle Dramatic Adventure Theatre, se kterým jezdí vytvářet dokumentární divadlo do romských osad na Slovensku i v České republice.
  • Tereza je čerstvou absolventkou Katedry výchovné dramatiky na DAMU, kam ji přivedl celoživotní zájem o divadlo (ale i vzdělávání), neboť si ani nepamatuje dobu před tím, než se kolem něj začala točit. Už za studií působila jako učitelka dramatické výchovy na ZUŠ i v DDM, divadelní lektorka v Divadle D21 a lektorka různých příležitostných workshopů (Noc divadel, Vyšehrátky, …). Věnuje se propojování dramatické výchovy a literatury, převážně pak propagaci čtenářství a možnostem rozvoje čtenářské gramotnosti dramaticko-výchovnými metodami v knihovnách. Rovněž ji zajímá přednes, tvůrčí psaní i loutky - proto má tak blízko k příběhům lidí, míst i věcí, které budete v Divadle Paměti národa společně objevovat.
  • Cena za divadelní kroužek (za obě pololetí = 28 lekcí): standardní cena: 3600 Kč mecenášská cena: 5000 Kč Platbu je možné rozdělit na dvě splátky.

Genius loci?

Duch místa – Dech osudů – Duše člověka. Každý den chodíme kolem zdánlivě obyčejných míst, která nám časem zcela zevšední… Ale někdy, když se na chvíli zastavíme, ucítíme neobvykle zvláštní pocit. Neumíme ho přesně popsat, ale je to tak. Jako by k nám ono místo promlouvalo. Možná se díky tomu stávají tato zákoutí našimi oblíbenými. Co je ale jejich kouzlem? Co všechno by vyprávěla, kdyby mohla mluvit? A co o nich vypráví ti, co zde prožili kus svých životů?

To bude obsahem letošního divadelního kroužku Paměti národa v Brně. Skrze naše oblíbená místa budeme hledat známé i méně známé příběhy z minulosti některých brněnských lokalit. Pojďte s námi objevovat a tvořit – pomocí divadelních technik ukazovat genia loci a vyprávět téměř zapomenuté…

Začínáme 14. 9. 2021 a první pololetí (což je 14 lekcí) zakončíme v lednu malým výstupem, kdy budeme prezentovat naši dosavadní práci (naživo nebo online). Dále budeme pokračovat druhým pololetím (taktéž 14 lekcí), které v květnu / červnu zakončí naše finální divadelní performance (věříme, že naživo).

Kroužek bude naživo v prostorách nově vznikajícího Institutu Paměti národa na Radnické 10, přímo v centru, jak to jen půjde, ale v případě, že to situace nedovolí, přeneseme svou tvůrčí činnost rovnou do online prostoru, na platformu Zoom.

Věk účastníků: 11 – 14 let

S finanční podporou města Brno