Káznice Brno

Adresa:
Bratislavská 249/68, 602 00 Brno-střed

  • středa 16:00–17:30

Pod vedením:
Bára Herucová

  • Barbara Herucová Barbara studovala na Masarykově univerzitě v Brně, kde objevila aplikované drama a dramatickou výchovu. Od té doby (2014) vystupuje s improvizačním divadlem TAMTi a od roku 2018 je součástí tvůrčího uskupení The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech a workshopech propaguje využívání divadelních metod (improvizace, divadlo utlačovaných, autorské divadlo) ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a Bára věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou – rozvíjejíc tak dovednosti pro jeviště i pro každodenní život. Barbara kromě lektorování pracuje v divadle BuranTeatr, spolupracuje na adaptačních kurzech pro školy, teambuildinzích, a aktivačních programech s loutkou ve školkách a domovech pro seniory s Divadlem bez Pravidel. Také se angažuje v americkém divadle Dramatic Adventure Theatre, se kterým jezdí vytvářet dokumentární divadlo do romských osad na Slovensku i v České republice.

Dne 24. března se rozjel Divadelní kroužek Paměti národa online. Čeká nás společné dobrodružství, práce na rozhlasových hrách a podcastech s tématem: „Před 100 lety, dnes a za 100 let“. Budeme se zabývat meziválečným obdobím a začátkem druhé světové války, pak paralelami s dneškem a přidáme imaginování toho, co nás možná čeká za 100 let.. V ulicích Brna je mnoho míst, kolem kterých chodíme a ani nevíme, že by stáli za bližší zkoumání. Některé už svůj příběh vypráví v mapě Místa Paměti národa, se kterou budeme pracovat. Pomocníky na cestě při tvorbě rozhlasových her nám budou Mikuláš Kroupa a režisérka Tamara Pomoriški.
Všechno, co objevíme a zažijeme, odprezentujeme v červnu. Těšíme se na vás!

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!