Káznice Brno

Adresa:
Bratislavská 249/68, 602 00 Brno-střed

  • středa 16:00–17:45

Pod vedením:
Bára Herucová, Denisa Tchelidze

  • Barbara Herucová Barbara studovala na Masarykově univerzitě v Brně, kde objevila aplikované drama a dramatickou výchovu. Od té doby (2014) vystupuje s improvizačním divadlem TAMTi a od roku 2018 je součástí tvůrčího uskupení The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech a workshopech propaguje využívání divadelních metod (improvizace, divadlo utlačovaných, autorské divadlo) ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a Bára věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou – rozvíjejíc tak dovednosti pro jeviště i pro každodenní život. Barbara kromě lektorování pracuje v divadle BuranTeatr, spolupracuje na adaptačních kurzech pro školy, teambuildinzích, a aktivačních programech s loutkou ve školkách a domovech pro seniory s Divadlem bez Pravidel. Také se angažuje v americkém divadle Dramatic Adventure Theatre, se kterým jezdí vytvářet dokumentární divadlo do romských osad na Slovensku i v České republice.
  • Denisa Tchelidze, MgA. se narodila na Slovensku, nyní šťastně a spokojeně žije v Brně. Vystudovala obor Dramatická výchova na DAMU v Praze, kde nyní pokračuje v doktorském studiu. Užívá si mateřskou dovolenou, ale také pracuje jako lektorka divadla BuranTeatr a externí pedagožka na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Užívá si volný čas, kdy chodí do divadla, peče a jí dorty, čte knížky a hladí kočky. Snaží se žít a myslet zdravě, ale klidně si čas od času dá zmrzlinu místo oběda, protože semtam porušit stereotyp je fajn!

Srdečně zveme do Divadelního kroužku Paměti národa, kde nás čeká společné divadelní dobrodružství. Budeme objevovat příběhy místa, které bude přibližně v průsečíku bydlišť všech zúčastněných. V ulicích Brna je mnoho míst, kolem kterých chodíme a ani nevíme, že by stáli za bližší zkoumání. Některé už svůj příběh vypráví v mapě Místa Paměti národa, se kterou budeme pracovat. Uvidíme do jakého období z dějin 20. století se vydáme a koho z brněnských pamětnic a pamětníků potkáme po cestě. Všechno, co objevíme a zažijeme divadelně pracujeme a odprezentujeme v polovině prosince. Těšíme se na vás!

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!