Ateliér 3D

Adresa:
Ateliér 3D při Jihočeském divadle, Dr. Stejskala 424/19, 370 01, České Budějovice

  • pondělí 17:30–19:00

Pod vedením:
Martin Dobíšek

  • Kurzovné: 1700 Kč
  • Martin Dobíšek - herec Malého divadla při Jihočeském divadle v ČB, divadelní lektor Jihočeského divadla, Zdravotní klaun, otec dvou malých holčiček

Divadelní kroužek pokračuje distanční formou. S dětmi se zabýváme 1. pol 20. století, převážně pak 2. sv. válkou. Tématicky se zaměříme na židovskou genocidu, ale i na otázky xenofobie a rasismu obecně přítomné i po válce s citelným přesahem do dnešních dní.

Inspirací nám bude nejenom životní příběh Hany Tvrdské, která byla ve svém věku dospívající dívky transportována z Českých Budějovic do Osvětimi, ale i dalšími pamětníky násilných odsunů během války i po ní. Společně navštívíme českobudějovický židovský hřbitov a ulice Českých Budějovic, ve kterých jsou symbolicky položeny tzv. Kameny zmizelých.

Skončil čtvrtý semestr divadelních kroužků!

16. 7. 2021

Co přinesl? Poznání, že způsob práce se může změnit, hlavní je, když je čas a chuť jít dál.

Většina jarních setkání v kroužcích v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Plané totiž proběhla distančně. Zaměřili jsme se na zvuk, poslouchali okolní svět, pamětníky i sebe navzájem. A postupně sbírali zvukové stopy, ze kterých jsme nakonec vytvořili podcasty či rozhlasové hry s tématy: úniky za železnou oponu, odsun Němců očima dítěte, proměny v čase před sto lety a dnes či dětství v 50. letech. První z výstupů, inspirovaný příběhy Eriky Brinkmannové a Zuzany Peterové, v červnu vysílal Český rozhlas jako součást cyklu Příběhy 20. století.

Účastníci z Prahy a blízkého okolí se ke společnému poslechu závěrečných výstupů sešli 24. června na Habrovce, ti z větší dálky se pak připojili k online setkání o pět dní později. Vznikla opravdu zajímavá díla.

Na léto 2021 v Divadle Paměti národa připravujeme divadelní workshopy pro pražské středoškoláky a v Praze a Plzni také příměstský tábor pro mladší účastníky.

A pomalu už vyhlížíme do podzimu a připravujeme rozjezd pátého semestru kroužků. Ale protože divadlo si sami neuděláme, srdečně Vás zveme, pojďte do toho s námi! 

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.