Paměť jsme my 2019

Šest příběhů holokaustu ze sbírky Paměť národa ztvárnily děti v divadelním představení, které se odehrálo v centrální hale Masarykova nádraží v neděli 27. ledna 2018. Praha se tak poprvé připojila k evropským velkoměstům, která si tímto netradičním způsobem připomněla Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Masarykovo nádraží bylo jako scéna divadelního projektu vybráno jako místo symbolizující loučení, kde si připomínáme odjezdy transportů do koncentračních táborů. Ve ztvárněném příběhu si diváci rovněž připomněli vzpomínky dětí zachráněných sirem Nicolasem Wintonem.

Patnáct dětí ve věku 10 až 17 let nazkoušelo s režisérkou Tamarou Pomoriški divadelní představení, jehož scénář vznikl na základě setkání dětí s pamětníky.

Projekt vznikl díky ve spolupráci s nizozemskou organizací Theater Na de Dam. Ta přibližuje události druhé světové války formou divadelních představení dětí a mládeže od roku 2010, aby pomohla nejmladší generaci pochopit holokaust. Podobná představení, která připomněla Mezinárodní den památky obětí holokaustu, se konaly ve stejný den i v Budapešti, Berlíně, Kodani, Amsterodamu a dalších městech.

Projekt by nevznikl bez statečných lidí, kteří vyprávěli své životní příběhy dětem, a tím jim propůjčili svůj hlas: Asaf Aurebach, Eva Benešová, Jiří Pavel Kafka, Zuzana Marešová, Rudolf Roubíček, Marie Vítovcová.

Premiéra: neděle, 27. 1. 2019 v 19 hod.

Repríza: čtvrtek, 31. ledna 2019 v 19 hod.

Praha – Masarykovo nádraží, centrální hala

Režie: Tamara Pomoriški

foto Barbora Žentelová

Projekt byl realizován ve spolupráci s nizozemským divadlem Theater Na de Dam a Stanicí techniků Domu dětí a mládeže hl.m. Prahy a díky finanční podpoře Theater Na de Dam, Magistrátu hl. m. Prahy, velvyslanectví Nizozemského království v ČR Ministerstva kultury ČR. Poděkování patří též Penta Real Estate, SŽDC Českým drahám.