Paměť jsme my 2020

Dne 27. ledna 2020 se Praha už podruhé připojila k evropským velkoměstům, které si připomínají Mezinárodní den památky obětí holokaustu prostřednictvím divadla. Tentokrát příběhy oživily prostory Národní knihovny v Praze. Spojilo je téma: kniha – příběhy zaznamenané, i ty nevydané. Na krátký sestřih představení se můžete podívat zde.

V neděli 15. prosince 2019 se dvanáct mladých divadelníků v sídle neziskové organizace Post Bellum v pražském paláci Lucerna setkalo se šesti českými pamětníky, do jejichž osudů zasáhla druhá světová válka.

Mladí lidé tak měly možnost vyslechnout příběh Mikuláše Brödera (1928), narozeného v židovské rodině na Slovensku. Za války byl deportován do pracovního tábora a po útěku se přidal k partyzánům.  Zdena Freundová (1931) válku přežila v úkrytu. Otec pracoval jako mechanik u RAF. Vzpomínala mj. na velkou pomoc rodině ze strany kláštera Milosrdných bratří, kteří rodině dodávali potraviny. Dora Pešková (1921) pochází ze židovské rodiny v Karlových Varech. V roce 1942 odjela transportem do Terezína, rok poté druhým transportem do Osvětimi. Válku přežily společně se sestrou. Alice Grusová (1941) se narodila v židovské rodině v Praze. Při pokusu o útěk za hranice se rodiče během razie rozhodli nechat roční dceru na lavičce v parku. Zachránili jí tak život, oba později zahynuli v Osvětimi. Jan Volavka (1934) se narodil v Praze do smíšeného manželství, jako desetiletý zažil Jan tři týdny nacistického vězení. Tento zážitek ovlivnil jeho život natolik, že se později, jako profesor psychiatrie v USA věnoval neurobiologii násilí. Eduard Marek (1917), nejstarší pamětník, byl během druhé světové války vězněn za pomoc židovskému příteli. Je celoživotním skautem, souzen byl za války i po ní.

Premiéra: pondělí, 27. 1. 2019 v 19 hod.
Reprízy: čtvrtek, 30. ledna 2019 v 17 hod. a v 19 hod.
Praha – Národní knihovna, Klementinum

Režie: Tamara Pomoriški
Hudební vedení: Ridina Ahmedová

foto Barbora Žentelová

Vřele děkujeme partnerům projektu:

Theater Na de Dam, Embassy of the Netherlands in the Czech Republic, Národní knihovna České republiky, Nadační fond obětem holocaustu, Domov sociální péče Hagibor, Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy, Dům dětí a mládeže hl.m. Prahy.