Paměť jsme my 2021: Po válce

Již potřetí připomínáme v Praze Mezinárodní den památky obětí holokaustu divadelním představením, jehož premiéra spadá vždy na 27. leden a odehrává se současně v několika evropských městech. Vzhledem k pandemii bude letos premiéra samotného divadla posunuta. Tentokrát ale vznikl navíc krátký film, který můžete zhlédnout od 27. 1. 2021 od 19:00 hodin na kanálu Youtube Paměti národa.

Pod vedením divadelní režisérky Tamary Pomoriški se sešli herci dalšího ročníku projektu Paměť jsme my a připravili inscenaci, která reflektuje vzpomínky na druhou světovou válku a období těsně po jejím skončení. Od samého počátku provázela účastníky kamera, a vznikl tak krátký film, který dokumentuje zrod divadelního představení, včetně setkání s pamětníky, které je pro mladé lidi silným zážitkem a na jehož základě vzniká scénář představení. Představí práci s mladými herci na přípravách divadelního představení i krátké úryvky ze samotné inscenace. Film vznikl pod vedením dokumentaristy Zdeňka Chaloupky.

Tématem Paměť jsme my 2021 je období těsně po konci války. Co bylo dál? Jak se lidé s válečnou zkušeností opět zařadili do běžného života? A co jejich potomci a transgenerační přenos? Svůj příběh sdílela akademická malířka Helga Hošková-Weissová, novinářka a signatářka Charty 77 Helena Klímová, psychoterapeutka pražské Židovské obce Zuzana Peterová, která se věnuje mj. práci s migranty, psychoterapeutka Věra Roubalová a Jiří Pitín, který přežil vyhlazení obce Lidice, protože byl v té době sedmitýdenní kojenec. I letos přizvala režisérka k přípravě představení další divadelní profesionály, scénografa a pedagoga DAMU Tomáše Žižku a choreografku Leu Švejdovou z Duncan Centre. Jedenáct mladých herců ve věku 16–21 let nyní čeká, až podmínky dovolí divadelní dílo dokončit a natočit záznam představení.

Herci: Ondřej Mikušek, Anežka Urbanová, Aneta Kolínková, Vojtěch Zikán, Tereza Straková, Anežka Burdová, Kateřina Matějovcová, Eliška Jurková, Dorota Tučková, Františka Sztogrýnová, Theodor Fajmon
Pamětníci: Helena Klímová, Helga Hošková-Weissová, Jiří Pitín, Věra Roubalová, Zuzana Peterová
Režie divadelního představení: Tamara Pomoriški
Režie dokumentárního filmu: Zdeněk Chaloupka
Scéna: Tomáš Žižka
Choreografie: Lea Švejdová
Zvuk: Lukáš Kosek
Střih: Zdeněk Chaloupka
Produkce: Tomáš Ledvina
Koordinace, PR: Zuzana Burdová

Na tomto projektu Divadlo Paměti národa spolupracujeme s nizozemskou divadelní skupinou Theater Na de Dam. Záznam představení vzniká s podporou Ministerstva kultury ČR, Velvyslanectví Nizozemského království, Mezinárodního visegrádského fondu a Nadačního fondu obětem holokaustu. Za poskytnutí prostor ke zkoušení děkujeme byznysovému a vzdělávacímu centru Sněmovní 7 a Radaně a Jiřímu Waldovým za prostory ve Španělské 10.