Pro širokou veřejnost.
Od roku 2019 připravujeme i repertoár profesionálních divadelních inscenacích, které tematicky vycházejí ze skutečných příběhů jednotlivých pamětníků zaznamenaných dokumentaristy Post Bellum. Vznikají v koprodukci s profesionálními divadly a institucemi a jsou tak plnohodnotnou součástí českého profesionálního divadelního umění. Vznik inscenací je úzce propojen s projektem Post Bellum Paměť jsme my, v rámci kterého každoročně a ve spolupráci s nizozemským Theater Na de Dam uvádíme vždy tematicky vyhraněné inscenace v unikátním prostoru. Cílem je propojit mladé umělce/studenty s etablovanými profesionálními umělci
Paměť jsme my 2023: Silnice č. 19
Taneční představení u příležitosti Dne památky obětí holocaustu připomnělo osudy romských obětí. Autorky vycházely z vyprávění přeživších – Rudolfa Murky, Antonína Lagryna, kteří v Osvětimi ztratili většinu příbuzných, a Františka Němce, jenž byl jako chlapec svědkem dění v táboře v Hodoníně. Představení tak oživuje příběhy Romů, kterých za války zmizelo z Čech a Moravy na 90 procent, téměř pět tisíc jich zahynulo v Osvětimi.
Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda
Divadelní představení Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda připomnělo události spojené s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedenáct mladých herců v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se parašutisté ukrývali, oživilo osudy statečných lidí, kteří jim pomáhali, i těch, jež po atentátu trpěli odvetnými opatřeními nacistů. Scénář vznikl na základě vyprávění pamětníků – přeživších z Lidic, pracovnice zámku v Panenských Břežanech či syna sestry výsadkáře. Mladí tak mohli pocítit atmosféru doby i osobních příběhů.
2021: Jiní hrají za nás
Divadelní představení Jiní hrají za nás mělo původně doprovodit výstavu o rodině Welsových, obětech holocaustu. Kvůli pandemii covidu namísto toho vznikl stejnojmenný krátký film. Ten mapuje osudy rodiny, o níž až do roku 1984 neměl nikdo tušení. Teprve syn Tomáše Welse, který žil po válce v Anglii, odhalil tragický příběh svých předků. Ve filmu natočeném přímo ve vile architekta Loose, který pro Welsovy pracoval, rodinu ztvárnili herci napříč generacemi. Inscenovali motivy z rodinného života na pozadí historických událostí.
Paměť jsme my 2021: Po válce
Mladí divadelníci vytvořili inscenaci mapující osudy přeživších druhé světové války a jejich potomků. Pod vedením divadelní režisérky, profesionálního scénografa a pohybové lektorky se v prosinci 2020 – lednu 2021 scházelo 11 mladých herců ve věku 16 až 21 let. Setkali se s pěticí pamětníků – malířkou, novinářkou, psychoterapeutkami a přeživším z Lidic. Na základě silných zážitků z těchto setkání vznikl scénář mapující, jak se lidé po válce vyrovnávali s minulostí a jak traumata přenášeli na další generace. Inscenace byla zaznamenána filmem, který zachycuje zrod divadelního představení i práci s mladými herci.
Paměť jsme my 2020: Ticho
V Praze se konalo po druhé divadelní představení připomínající oběti holocaustu. Uskutečnilo se v Národní knihovně 27. ledna 2020, v Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Dvanáct mladých divadelníků se setkalo se šesti pamětníky, jejichž osudy poznamenala druhá světová válka. Vyslechli příběhy přeživších koncentračních táborů, skrývaných židovských dětí či vězněných za pomoc židům. Představení tak připomnělo osobní tragédie jednotlivců i kolektivní utrpení během holocaustu.
2020: Skryté stopy / Hidden tracks
V projektu Hidden Tracks mladí lidé vyhledávali zapomenutou lidovou hudbu a písně. Sbírali je od pamětníků a spolků lidových tanců a písní. Následně rozvíjeli vlastní interpretace tradiční hudby skrze divadlo a tanec. Účastníci se setkali v únoru 2020 v německém Schiffsdorfu, kde pod vedením mezinárodního týmu lektorů spolupracovali na společném představení v divadelním vlaku. Společně také bydleli a tvořili.
Paměť jsme my 2019: Cesty
Mladí herci ve věku 10 až 17 let nastudovali divadelní představení o šesti příbězích dětí za holocaustu a uvedli jej v neděli 27. ledna 2019 v centrální hale pražského Masarykova nádraží. Šlo o premiérovou akci v Praze u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Hra vznikla ve spolupráci s nizozemskou organizací Theater Na de Dam, která od roku 2010 uvádí podobná představení v různých evropských městech. Cílem je přiblížit mladé generaci hrůzy holocaustu. Diváci si připomněli i osudy dětí zachráněných sirem Nicholasem Wintonem. Nádraží symbolizuje loučení s oběťmi deportací.