2021: Jiní hrají za nás

Premiéra: 8. března 2021 (YouTube)

Hrají: Jiří Weinberger, Lea Švejdová, Jan Burda, Timotej Ciprys a Sebastián Hájek

Režie: Tamara Pomoriški, choreografie: Lea Švejdová, kamera: Vojtěch Votýpka, zvuk: Lukáš Kosek, střih: Vojtěch Votýpka, Matěj Pospíšil, stopáž filmu: 30 min

Divadelní představení “Jiní hrají za nás” mělo původně zakončit výstavu “Není noci tak tmavé”, která v prostorách pražské Winternitzovy vily na podzim 2020 přibližovala osudy rodiny Welsovych. Příběh, po léta ukrytý v krabici v Anglii, jež se nakonec vzhledem k situaci Covid 19 nemohl hrát před diváky, se dočkal zpracování ve formě krátkého filmu.

Až do roku 1984 neměl nikdo tušení o tom, že Tomáš Wels ukrývá se skříni svědectví o osudech své rodiny. Po válce žil v Anglii a o svých předcích nevyprávěl. Po jejich stopách se tak znovu vydal až jeho syn Colin Wels. Zjistil, že otcova rodina se stala obětí holokaustu. Film, který toto téma oživuje, se v prostorách vily natáčel v listopadu 2020. Jednotlivé členy rodiny ztvárnili herci různých generací Jiří Weinberger, Jan Burda, Timotej Ciprys a Sebastián Hájek. Idu Welsovou představovala Lea Švejdová, která se zároveň ujala i choreografie. Motivy z rodinného života na pozadí tragických dějinných událostí inscenovali v autentickém prostoru architekta Adolfa Loose, který se stavitelem Rudolfem Welsem též spolupracoval. 

Foto a video: Vojtěch Votýpka

Projekt vznikl za podpory: Státního fondu kultury, NFOH a Ministerstva kultury.

Děkujeme rodině Welsových za přístup k rodinnému archivu. Za prostředkování materiálů děkujeme Davidu Vaughanovi. 

Za poskytnutí prostor ke zkoušení a natáčení děkujeme Kristýně a Davidovi Cysařovým

 

Divadlo Paměti národa