Paměť jsme my 2019: Cesty

Premiéra: 27. 1. 2019, Masarykovo nádraží, centrální hala, Praha 

Hrají: Nataša Gáčová a dětský soubor Divadla Paměti národa

Režie: Tamara Pomoriški

Šest příběhů holokaustu ze sbírky Paměť národa ztvárnily děti v divadelním představení, které se odehrálo v centrální hale Masarykova nádraží v neděli 27. ledna 2019. Praha se tak poprvé připojila k evropským velkoměstům, která si tímto netradičním způsobem připomínají Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Masarykovo nádraží bylo jako scéna divadelního projektu vybráno jako místo symbolizující loučení, kde si připomínáme odjezdy transportů do koncentračních táborů. Ve ztvárněném příběhu si diváci rovněž připomněli vzpomínky dětí zachráněných sirem Nicolasem Wintonem.

Patnáct dětí ve věku 10 až 17 let nazkoušelo s režisérkou Tamarou Pomoriški divadelní představení, jehož scénář vznikl na základě setkání dětí s pamětníky. Projekt vznikl ve spolupráci s nizozemskou organizací Theater Na de Dam. Ta přibližuje události druhé světové války formou divadelních představení dětí a mládeže od roku 2010, aby pomohla nejmladší generaci pochopit holokaust. Podobná představení, která připomněla Mezinárodní den památky obětí holokaustu, se konaly ve stejný den i v Budapešti, Berlíně, Kodani, Amsterodamu a dalších městech.

 


Foto: Barbora Žentelová

 

Poděkování

Projekt by nevznikl bez statečných lidí, kteří propůjčili dětem hlas skrze vyprávění jejich životních příběhů: Asaf Aurebach, Eva Benešová, Jiří Pavel Kafka, Zuzana Marešová, Rudolf Roubíček, Marie Vítovcová…

… a bez pomoci a přispění:

Holandských autorů koncepce projektu z Theater Na de DamPenta Real EstateSŽDCČeských drah a Stanice Techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, velvyslanectví Nizozemského království v ČR. Děkujeme!

Další, kterým patří naše díky, jsou: Hana Vondráková, Václav Pláteník, Václav Appl, Nina Dvořáková, Lea Surovcová, František Čejka, Jan Staněk, Martina Saitlová, Michal Madron, Lucie Pivoňková, Marie Jansová, Blanka Šorsáková, Jan Jaroš, Hana Hubková, Pavel Štingl a další.

 

 

Divadlo Paměti národa