Paměť jsme my 2021: Po válce

Premiéra: 27. ledna 2021 (YouTube)

Hrají: Ondřej Mikušek, Anežka Urbanová, Aneta Kolínková, Vojtěch Zikán, Tereza Straková, Anežka Burdová, Kateřina Matějovcová, Eliška Jurková, Dorota Tučková, Františka Sztogrýnová, Theodor Fajmon

Režie divadelního představení: Tamara Pomoriški, režie a střih dokumentárního filmu: Zdeněk Chaloupka, scéna: Tomáš Žižka, choreografie: Lea Švejdová, zvuk: Lukáš Kosek

Tématem inscenace Paměť jsme my 2021 bylo období těsně po konci války. Co bylo dál? Jak se lidé s válečnou zkušeností opět zařadili do běžného života? A co jejich potomci a transgenerační přenos? Svůj příběh sdílela akademická malířka Helga Hošková-Weissová, novinářka a signatářka Charty 77 Helena Klímová, psychoterapeutka pražské Židovské obce Zuzana Peterová, psychoterapeutka Věra Roubalová a Jiří Pitín, který přežil vyhlazení obce Lidice, protože byl v té době sedmitýdenní kojenec. 

V období prosinec 2020 – leden 2021 se pod vedením divadelní režisérky Tamary Pomoriški scházelo jedenáct mladých herců ve věku 16–21 let. Od samého počátku provázela účastníky kamera, a vznikl tak krátký film, který dokumentuje zrod divadelního představení, včetně setkání s pamětníky, které je pro mladé lidi silným zážitkem a na jehož základě vzniká scénář představení. Představuje práci s mladými herci na přípravách divadelního představení i krátké úryvky ze samotné inscenace.

Foto a video: Zdeněk Chaloupka

Na tomto projektu Divadlo Paměti národa spolupracuje s nizozemskou divadelní skupinou Theater Na de Dam. Záznam představení vznikl s podporou Nadačního fondu obětem holokaustu, Ministerstva kultury, Dutch Embassy a International Visegrad Fund. Za poskytnutí prostor ke zkoušení děkujeme byznysovému a vzdělávacímu centru Sněmovní 7 a Radaně a Jiřímu Waldovým za prostory ve Španělské 10.

Divadlo Paměti národa