Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda

Premiéra: 27. ledna 2022, Chrám sv. Cyrila a Metoděje, Praha
Hrají: Gabriel Cypris, Eliška Stejskalová, Alžběta Marková, Rebeka Nečasová, Nikolas Nasli, Veronika Vaňková, Timotej Cypris, Kateřina Bočková, Natálie Nováková, Anna Faldusová, Veronika Kratochvílová
Režie: Tamara Pomoriški, pohybová spolupráce: Jan Bárta

Divadelní představení Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda upozorňuje na události heydrichiády. Skupina jedenácti mladých herců z projektu Divadla Paměti národa přímo v prostorách chrámu sv. Cyrila a Metoděje připomíná statečnost lidí, kteří poskytli zázemí parašutistům a oživuje příběhy těch, které události po atentátu na říšského protektora osudově poznamenaly. Scénář k představení vznikl na základě přímého vyprávění pamětníků. Mladí herci měli možnost setkat se s paní Jaroslavou Skleničkovou, rodačkou z vypálených Lidic, s paní Helenou Vovsovou, která za války pracovala na zámku v Panenských Břežanech, kde měl sídlo říšský protektor, dále s panem Vratislavem Ebrem, který je synem sestry výsadkáře Josefa Valčíka a panem Pavlem Alešem, který vzpomínal mimo jiné na svého otce, který po atentátu patřil mezi perzekvované pravoslavné duchovní.

Foto: Tereza Straková, Michal Kamaryt ČTK
Video: Eduard Germis
Projekt podpořili:
     

Za poskytnutí prostor ke zkouškám ve Španělské 10 děkujeme manželům Waldovým, za spolupráci pak Národnímu památníku hrdinů heydrichiády a za poskytnutí prostor k představení v chrámu sv. Cyrila a Metoděje Pravoslavné církvi v ČR.

Divadlo Paměti národa