Skryté stopy / Hidden Tracks

V Německu mladí divadelníci společně tvořili v divadelním vlaku.

V projektu „Skryté stopy“ mladí lidé vyhledávali hudbu a písně, které se pomalu vytrácí z povědomí. Skrze setkání s pamětníky a spolky lidových tanců a písní sbírali „staré“ písně a rozvíjeli své vlastní interpretace tradiční hudby skrze divadlo a tanec. Týmy pracovaly od září do listopadu 2019 pod vedením lektorů ve svých domovinách. Česká část představení vyšla z příběhů XX. století, jak jsou ukryty v písních reflektujících klíčové momenty naší nedávné historie, jako jsou např. písně Karla Kryla a Bohdana Mikoláška.

Mladí čeští, estonští a němečtí divadelníci a hudebníci spolupracovali na společném představení pod vedením mezinárodního týmu lektorů, který tvořili divadelní režisérka Tamara Pomoriški, hudebník a profesor tallinské konzervatoře Siim Aimla a vedoucí divadla Das Letze Kleinod Juliane Lenssen.

Účastníci se v období od 23. února do 1. března 2020 sešli v německém Schiffdorf-Geestenseth, kde stojí divadelní vlak Ozeanblauer Zug divadla Das Letzte Kleinod. Všichni účastníci a lektoři společně ve vlaku bydleli, tvořili a připravovali vystoupení.

Představení mělo premiéru v sobotu 29. února 2020 a bylo prezentováno veřejnosti.

Hidden Tracks

Díky krákému videu si dnes připomeneme další z mezinárodních divadelních projektů, jehož jsme byli součástí 🎭 Mladí divadelníci z Čech, Estonska a Německa pod vedením mezinárodního týmu lektorů (mezi které patřila i "naše" Tamara Pomoriški) hledali hudbu a písně, které se ztrácí – Skryté stopy. Účastníci i lektoři týden bydleli v divadelním vlaku v německém Schiffdorf-Geestenseth a společně tvořili hudebně – divadelní představení. Jednou z českých částí vystoupení byla pproslulá píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, kterou si můžete poslechnout 👇Česko-německý fond budoucnosti/ Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds Skryté stopy dokonce vybral jako projekt měsíce února: fondbudoucnosti.cz/aktuality/projekty-mesice/2020/hidden-tracks-hudebne-divadelni-projekt-pro-mladezKdyž čteme shrnutí jedné z účastnic, nemůžeme se divit 💛 "Překvapilo mě, že se prostě sejde takováhle skupina lidí na takovémhle místě jakým je odstavený vlak v nějaké německé vesničce, kde nemají ani supermarket, že budou se patlat ve svých kulturách a povídat si o svých životech, vzájemně se poznávat a učit se novému, že z té patlanice skutečně vznikne něco, co funguje (a co funguje skutečně dobře!) a že si všichni tak báječně sednou. Já si nemůžu pomoct, ale skoro mám nutkání tenhle holý fakt označit jako `zázrak`."Máte chuť být součástí něčeho podobného? Kromě mezinárodních projektů se věnujeme i domácí tvorbě – v Divadelních kroužcích Paměť národa. 👉 http://divadlo.pametnaroda.cz. Jsou pro děti od zhruba 10 – 18 let a od příštího školního roku je rozjíždíme kromě Prahy i v dalších městech!

Zveřejnil(a) Paměť národa Vzdělávání dne Čtvrtek 28. května 2020

V týdnu od 28. dubna do 3. května 2020 měli estonští a němečtí účastníci navštívit českou mládež v Praze. Kvůli mimořádné situaci kolem onemocnění COVID-19 se mládež setkávala a tvořila pouze online. Jejich karanténní práce byla 2. května 2020 k vidění živě na internetu.

foto: Juliane Lenssen a Guido Bosua

Projekt vznikl za podpory: