Skautský institut

Adresa:
Skautský institut, Dolní náměstí 27/38 Olomouc

  • pondělí 16:00–17:30

Pod vedením:
Markéta Králová

  • Kurzovné: 1 200 Kč
  • MgA. et Mgr. Markéta Králová se od malička věnuje divadlu a dramatické výchově. Jako dítě navštěvovala dramatické kroužky a jezdila na tábory, kde později převzala vedení divadelně-dramatických dílen pro náctileté. Vystudovala dramatickou výchovu na pražské DAMU a divadelní a filmovou vědu na olomoucké Univerzitě Palackého. Založila několik dramatických kroužků, které postupně centralizovala v Rodinném centru. Z nejstarších členů vznikl soubor Nabalkoně, který letos vstupuje do 9. sezóny. Spolek působí pod UP, ale také ve vlastní komorní Kabaretní scéně. Věnuje se divadlu, filmu, hudbě a výtvarným aktivitám, ale kromě vlastní produkce pod něj spadá divadelně-herecké studio, které vede Markéta se svým manželem a bratrem. V současné době má Markéta přerušené doktorské studium teatrologie, protože je mámou malého chlapečka.

Srdečně zveme na ukázkovou lekci v pondělí 13. září 2021 v 16 hodin!

Místo, kde žiji, místo, kde vyrůstám, místo, které mám rád. Paní Anežka o takové místo přišla, když její domov společně s celou vesnicí byl vypálen Němci v roce 1945. Bylo jí 12 let. Jako zázrakem se celá její rodina zachránila, ačkoli většina mužů z vesnice byla vyvražděna. Jak se může stát, že člověk násilím připraví jiného člověka o něco, co je jeho? Tématem našeho setkávání bude násilí, nesvoboda a ztráta domova. Zároveň se v Olomouci podíváme na místa, která byla také zlikvidována – vypálena nebo vyhozena do povětří a nikdo se neptal, zda někdo přišel o majetek nebo dokonce o život.

Podzimní semestr ukončen!

25. 2. 2021


Ve čtvrtek 18. února jsme ukončili prodloužený třetí semestr divadelních kroužků. Společná setkávání přešla postupně do režimu online, s výjimkou prosince, kdy jsme se vydali na adventní procházky po Místech Paměti národa.

Začali jsme se věnovat rozhlasovému zpracování pamětnických příběhů a našimi výstupy byly tentokrát rozhlasové hry či podcasty na témata spojená s moderními dějinami, např. zkušenosti dětí odbojářů, železná opona či romský holokaust. Účastníky kroužků velmi těšilo hledat možnosti zvukové podoby svých vybraných příběhů, a tak už vyhlížíme jarní semestr, který se na tento způsob práce zaměří.

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.