Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM

Adresa:
Milíčova 1, 702 00 Ostrava

  • úterý 16:00–17:30

Pod vedením:
Sylvie Vůjtková a Daniela Jirmanová

  • Daniela Jirmanová Divadelní dramaturgyně (v minulých letech byla dramaturgem Divadelní společnosti Petra Bezruče a Divadla loutek Ostrava), od září 2020 vedoucí Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském.
  • Sylvie Vůjtková Divadelní dramaturgyně a produkční na volné noze, dlouhodobá spolupracovnice Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském.

V rámci prvního běhu Divadelního kroužku Paměti národa se zaměříme na období druhé světové války na Ostravsku. Hlouběji se ponoříme do události, jež je spjata s naším regionem: do tzv. moravsko-ostravského incidentu, který se odehrál v září 1938 před budovou ostravského Krajského soudu, kde demonstrovalo několik stovek stoupenců Henleinovy SdP za propuštění německých pašeráků zbraní (byl to jeden z incidentů vyvolaných henleinovci a sloužících pak jako záminka k mnichovským událostem). Krajský soud bude cílem naší procházky, během níž se budeme zastavovat u kamenů zmizelých – Stolpersteine, rozmístěných v centru města. Události 2. světové války nahlédneme skrze velmi významnou osobnost, jakou byl pan Luděk Eliáš (1923–2018), ostravský herec, režisér, divadelní ředitel, který prošel terezínským ghettem, přežil pobyt v koncentračních táborech v Osvětimi a Sachsenhausenu a o svých vzpomínkách vyprávěl nejen na školách všem, kdo chtěli poslouchat.
Jeho osudy by mohly být jedním z výchozích témat k divadelnímu zpracování. Pro práci na divadelním výstupu kroužku budeme vybírat i ze vzpomínek pamětníků z našeho regionu z databáze Paměti národa. Navštívíme dva pamětníky, na které jsme dostali tip od historika a publicisty pana Mgr. Vojtěcha Vlčka.

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!