Institut Paměti národa

Adresa:
Machoňova pasáž, třída Míru 60

  • středa 16–17,30

Pod vedením:
Tomáš Jireček, František Kašpárek

  • Tomáš Jireček Herec, lektor divadelní a aplikované improvizace (Paleťáci), dramaterapeut. Lektor workshopů Post Bellum.
  • František Kašpárek Edukátor ve Východočeském muzeu v Pardubicích, lektor workshopů Post Bellum, herec Divadla Exil a člen divadelního spolku Neruškruh.

Na divadelním kroužku Post Bellum se děti mohou těšit na příběhy statečných parašutistů ze skupiny Silver A, která operovala přímo v Pardubicích. Prozkoumáme spolu Smilovku, Pernerovu ulici a Třídu míru očima kapitána Bartoše, který utíkal před Gestapem – tehdejší tajnou policií. Děti se setkají s někým, kdo válečné roky zažil. Při tvorbě představení se budeme mimo jiné inspirovat příběhy z databáze Paměť národa. Děti se seznámí s panem Švadlenkou nebo paní Dusilovou.

S finanční podporou města Pardubice

Podzimní semestr ukončen!

25. 2. 2021


Ve čtvrtek 18. února jsme ukončili prodloužený třetí semestr divadelních kroužků. Společná setkávání přešla postupně do režimu online, s výjimkou prosince, kdy jsme se vydali na adventní procházky po Místech Paměti národa.

Začali jsme se věnovat rozhlasovému zpracování pamětnických příběhů a našimi výstupy byly tentokrát rozhlasové hry či podcasty na témata spojená s moderními dějinami, např. zkušenosti dětí odbojářů, železná opona či romský holokaust. Účastníky kroužků velmi těšilo hledat možnosti zvukové podoby svých vybraných příběhů, a tak už vyhlížíme jarní semestr, který se na tento způsob práce zaměří.

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!