Divadlo v Dlouhé

Adresa:
Hradební 727, 110 00 Staré Město

  • pondělí 16:30–18:00

Pod vedením:
Martina Čurdová

  • Pracuji jako divadelní lektorka, performerka a režisérka na volné noze. Studovala jsem na na DAMU v Praze a další inspiraci jsem pak hledala v zahraničí - v Barceloně a Rio de Janeiru jsem studovala Divadlo utlačovaných a další formy sociálního divadla. Baví mě hlavně komunitní a dokumentární divadlo. Pracuji s různými skupinami lidí po celém světě, často s komunitami, které prochází konflikty nebo náročnými životními situacemi – v Brazílii, na východní Ukrajině nebo na česko-německých hranicích. Hledám cesty, jak dát lidem možnost vyprávět svoje vlastní příběhy a přivést je na jeviště. Jak se autenticky vyjadřovat skrze umění, rozvíjet vědomí těla a pohybu, jak se stát tvůrcem - v divadle i v životě. Ráda pracuji se všemi věkovými kategoriemi, od dětí po seniory, často v rámci jednoho projektu. Spojuji nejrůznější přístupy - fyzické divadlo, tanec, akrobacii, práci s předměty a loutkami, storytelling, nová média. Pro neziskovou organizaci Post Bellum vytvářím a vedu workshopy založené na skutečných příbězích pamětníků 20. století.

Proč se Dlouhá ulice jmenuje Dlouhá? A co skrývají zamčená vrata, zešeřelé půdy a utajené zahrady? V divadelním kroužku Paměti národa budeme společně pátrat po příbězích, které chceme ostatním vyprávět. Zákoutí Starého města jsou plná pozoruhodných osudů, stačí mít otevřené oči a srdce. Až najdeme náš příběh, budeme zkoušet, jak ho převést na jeviště. Čeká nás práce s pohybem, hlasem, možná s loutkami, možná s fotkami nebo videem. Záleží jen na nás, co jakou cestou se vydáme…

Kroužky se konají s podporou Městské části Praha 1.
foto: Tomáš Cindr a Barbora Žentelová

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!

Začínáme v září

24. 6. 2020

Scházíme se pravidelně jednou týdně v odpoledních hodinách. V každém pololetí proběhne patnáct setkání. Těšíme se na vás!