„Je mi 9 let. Tatínek se nevrátil, a tak ho maminka šla hledat. Tatínka našli mrtvého, jak leží v jetelových polích. V ruce svíral jetelíček. Padl v revoluci 7. května, den před skončením druhé světové války,“ vypráví pamětnice Růžena.
Oslava konce války – ale co uvnitř? Vzpomínky se vracejí, stejně jako otázky: Jak se vyrovnat s traumatem? Jak znovu najít smysl života?
Divadelní hra Jetelová pole z cyklu Paměť jsme my, která vychází ze skutečných příběhů čtyř pamětníků, rekonstruuje chvíle osvobozování Československa. Mladí umělci v ní oživují vzpomínky těch, kteří přežili – ukazují, s jakým strachem museli žít, co ztratili a co už nešlo zachránit. Na jevišti se setkává zdevastovaná realita s křehkými symboly – třeba porcelánovým šálkem, který přežil, zatímco lidé kolem mizeli.
Premiéra proběhla 27. ledna ve spolupráci s CIRQUEONem a stala se součástí vzpomínek na oběti holocaustu. Vznik inscenace podpořili i samotní pamětníci, kteří sdíleli své příběhy – o strachu, o ztrátách, ale i o vůli pokračovat dál.
Děkujeme Bistro Sisters za výborné občerstvení, Květiny Za oponou za nádherné kytice pro všechny milé účastníky a Divadlo X10 za prostor, kde mohl tento silný příběh zaznít.
Inscenace je jedním z deseti představení, která letos v osmi evropských městech připravily divadelní soubory, aby uctily oběti holocaustu a připomněly jejich příběhy v rámci Theater Na de Dam. Další představení proběhne 2. února, následovat bude debata. Budeme moc rádi, když přijdete.
(Foto: Tomáš Cindr)