Aktuality

Konečně jsme se viděli

10. 3. 2021

V úterý 9. března 2021 jsme zahájili čtvrtý semestr společným setkáním dětí ze všech divadelních kroužků. Lekcí pro 56 účastníků provázel ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa, který představil rozhlas jako médium, které pracuje s fantazií a posluchače zušlechťuje.

Divadelní kroužky se totiž v této situaci vydávají na cestu audio světem a pamětnické příběhy budou vyprávět formou rozhlasových her a podcastů. Jak by to mohlo vypadat, ukázala účastníkům umělecká vedoucí Divadla Paměti národa, režisérka Tamara Pomoriški. Všechny zúčastněné zapojila do zpracování příběhu Zuzany Marešové (1939),  která odjela před vypuknutím války do Anglie jako jedno z Wintonových dětí.

Pracovat s 56 herci najednou byl nelehký úkol. Zvlášť, když se nemohou sejít! Přesto se nakonec podařilo, aby si všichni účastníci zahráli ve hře na toto téma a zamysleli se nad její zvukovou stránkou. Každý kroužek se nyní vydá vlastní cestou, vybere si téma, dostane se mu pomoci s technickou stránkou a my se budeme těšit na jejich nápady.

Podzimní semestr ukončen!

25. 2. 2021


Ve čtvrtek 18. února jsme ukončili prodloužený třetí semestr divadelních kroužků. Společná setkávání přešla postupně do režimu online, s výjimkou prosince, kdy jsme se vydali na adventní procházky po Místech Paměti národa.

Začali jsme se věnovat rozhlasovému zpracování pamětnických příběhů a našimi výstupy byly tentokrát rozhlasové hry či podcasty na témata spojená s moderními dějinami, např. zkušenosti dětí odbojářů, železná opona či romský holokaust. Účastníky kroužků velmi těšilo hledat možnosti zvukové podoby svých vybraných příběhů, a tak už vyhlížíme jarní semestr, který se na tento způsob práce zaměří.

Kroužky už jedou!

29. 9. 2020

V úterý 29. září 2020 se rozjel v pořadí třetí semestr divadelních kroužků Paměti národa. Letos na podzim se za příběhy 20. století vydává na 130 dětí. S radostí se potkali ti, co s námi pokračují a uvítali jsme i řadu nových účastníků. Vydáme se společně po stopách odbojářů, letců i obyčejných lidí, kterým život výrazně ovlivnila období totalit. V Praze kroužky odstartovaly při divadle Na Jezerce, Pod Palmovkou, v Kaštanu a v Divadle v Dlouhé. Nově se mladí divadelníci setkali i v Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Klatovech a v Plané. Chceme, aby kroužky byly otevřené všem, a tak nás těší fakt, že se od září zapojily i děti z dětských domovů v Olomouci, Pardubicích a Holicích. Těšíme se na veřejná vystoupení, kterými v lednu zakončí svou společnou práci.

Setkání nových divadelních lektorů

30. 6. 2020

Rozšiřujeme se! V prostorách společnosti Post Bellum se uskutečnilo setkání divadelních lektorů, kteří jsou připraveni převzít vedení kroužků v regionech a v Praze. Těšíme se, že metodiku našeho divadla budou šířit dál a obohatí ji o vlastní tvůrčí přístup. Přejeme příjemnou tvorbu!

Začínáme v září

24. 6. 2020

Scházíme se pravidelně jednou týdně v odpoledních hodinách. V každém pololetí proběhne patnáct setkání. Těšíme se na vás!