Celoroční úsilí našich mladých divadelníků vyvrcholí Festivalem divadelních ateliérů, který bude zahájen v Den vítězství 8. května a potrvá až do poloviny června. Během festivalu uvedou premiéry svých inscenací na svých domovských scénách a mimopražské ateliéry uvítáme v Praze na Přehlídce divadelních ateliérů 30.5.

Festival můžete podpořit dobrovolným vstupným prostřednictvím tohoto QR kódu — děkujeme za každou podporu!

PROGRAM FESTIVALU:

PRAHA:

Jak se dotýká umění života? A jak se život otiskuje do obrazů? V rámci jedinečné spolupráce Národní galerie a projektu Paměť národa vzniká pod vedením režiséra a lektora Josefa Doležala autorské básnické a dramatické pásmo, které hledá odpovědi právě na tyto otázky. Studenti ve věku 17–20 let se ponořili do životních příběhů malířů jako byli Oskar Kokoschka, Aleš Veselý, Emil Filla, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Pavel Brázda, Otakar Švec, Josef Čapek či další velikáni českého a středoevropského výtvarnictví 20. století – a inspirováni nejen jejich osudy, ale i výtvarným jazykem jejich děl, vytvořili koláž scén, básní a obrazů.
Výsledná inscenace je work in progress – živý, hledající a osobní pohled mladé generace na umění a dějiny. Trvá přibližně 45 minut a vzniká přímo v prostorách Národní galerie.

  • 21. 5. 17:00 – premiéra Já to zařídím (ateliér Praha 8) – Studio PalmOFF, Divadlo pod Palmovkou, Praha 8

My jsme přežili. Těch pět let bylo zvláštních. Neuměl jsem pochopit, proč nesmím říkat to, co všichni říkali – MOJE MÁMA. To jsem nesměl říct. Byl jsem těch, u kterých jsem byl schovaný. Byl jsem jejich dítě… Vyprávění pana Jelínka a vzpomínka Gertrudy Milerské do našeho ateliéru přivedly téma ukrývaných dětí. S tím jsme bojovali a snažili se vyhrát.

  • 24. 5. 15:00 – premiéra Helga (ateliér Praha 6) – Knihovna Petřiny, Praha 6

Zasedáme k snídani – poslední. Všechno, ať dělám cokoliv, je dnes naposledy. Oblékám si kabát, na něm transportní číslo 520. Tatínek zamkl dveře bytu, sestupujeme se schodů.
Ghettem Terezín prošlo za Druhé světové války 140 000 lidí. Přežilo celkem 3500 osob. Helga Weissová je jednou z nich. Helga, číslo 520, autorka deníku, který inspiroval sedm mladých lidí k tvorbě a k reflexi vlastních postojů a přání.
„Nejvíc bych se bála, že uvidím někoho, koho mám ráda, naposled, a nebudu vědět, že je to naposled.”

  • 30. 5. 15:00–18:00 – PŘEHLÍDKA DIVADELNÍCH ATELIÉRŮ – Post Bellum, Praha 2 (vystoupí ateliér Karlovy Vary, Chříč a Hradec Králové)
  • 2. 6. 18:00 – premiéra Moje jméno je Marie (ateliér Praha 1) – zkušebna Divadla v Dlouhé, Praha 1

„Můj život mi připadal obyčejný“. Obyčejné příběhy nám dávají dojem, jako bychom je mohli žít i my, obyčejní lidé. V roce 1927 se narodilo spoustu obyčejných lidí. Jejich životy, ale změnily dějinné události – válka. Dětem z divadelního ateliéru život pamětnice Marie Čálkové obyčejný nepřipadal a rozhodly se ho vyprávět dál.

  • 4. 6. 17:30 – repríza Já to zařídím (ateliér Praha 8) – Post Bellum, Praha 2
  • 7. 6. (čas v jednání) – repríza Já to zařídím (ateliér Praha 8) – Festival Habrovka, Praha 4

REGIONY:

  • 7. 5. 16:00 – premiéra Kde domov můj? (ateliér ZŠ Pivoňka, Chříč) – Pivovar Chříč

Jak voní domov? A co ho tvoří? Jak moc si člověk zvykne na domov, který si nevybral? Dva příběhy, které jsou si podobné a proplétají se tak dlouho, až se na konci spojí. Příběh Elfriedy a Rudolfa Hannawald – Sudetských Němců z Krušných hor odsunutých do Německa po r. 1945 vedl sedm dětí ze ZŠ Pivoňka ve Chříči k pátrání, kladení otázek a hledání odpovědí nejen na složité a temné období vyhnání Sudetských Němců z našeho území, ale i nad tématem domova.

  • 7. 5. 17:00 – premiéra Ráno mne probudil hlas (ateliér Karlovy Vary) – pietní místo Svatava

Je jen jeden způsob jak přežít, přežít. Co jsme prožili, je nepřenositelná zkušenost. Proto o těch zvěrstvech mlčíme. Když se dějí zvěrstva, svět má křičet! Založené na vzpomínkách Evy Erbenové.

  • 8. 5. 16:00 – premiéra Malá Fuga (ateliér Hradec Králové) – Gymnázium B. Němcové, Hradec Králové

Všude, kudy projdete, se střetnete s příběhem druhých. Ovlivnit něčí život nemusí být vůbec těžké. Hra pro čtyři hráče, dva životy a jeden okamžik. A kdyby se někdo ptal, fuga je, když se jeden hlas vydá na cestu a další ho následují, aby společně našly stejný smysl.
Příběh Stanislavy Kučerové … a Karla Šimka

  • 20. 5. 17:00 – generálka Jeden kufr (ateliér Pardubice) – Divadlo Exil, Pardubice – v rámci Multikulturního týdne

Vše, co mám je jen v jednom malém kufru, ale „proti zlu je nutné bojovat“. Příběh táty a dcery – Františka Hovory a Lenky Pěchové. Ukrajinské a české děti se dívají na téma hrdinství a boje proti útlaku.

  • 27. 5. (čas v jednání) – premiéra (ateliér Brno) – Mikro-teatro, Brno
  • 10. 6. (čas v jednání) – premiéra Cesta ke svobodě (ateliér Liberec) – za Oblastní galerií Liberec

Z příběhů Jiřího Skleničky, Věry Vohlídalové, Mileny Hercíkové a Jana Šolce. Jak dlouhou cestu musíme ujít, než skutečně dojdeme ke svobodě? Co je ta skutečná svoboda? Příběh osvobození v barvách…

  • (den a čas v jednání) – premiéra Jeden kufr (ateliér Pardubice) – Divadlo Exil, Pardubice