Od roku 2019 připravujeme repertoár divadelních inscenacích, které tematicky vycházejí ze skutečných příběhů jednotlivých pamětníků zaznamenaných dokumentaristy Post Bellum. Vznikají v koprodukci s profesionálními divadly a institucemi a jsou tak plnohodnotnou součástí českého profesionálního divadelního umění.
Paměť jsme my 2024: Štěstí
Divadelní inscenace s výtvarnými instalacemi mapuje příběhy pamětníků holocaustu, kteří museli projít tzv. shromaždištěm v Praze. Vznikla ve spolupráci Divadla Paměti národa, Národní Galerie Praha a Katedry výtvarné výchovy PedF UK. Uvádí se ve Veletržním paláci NGP u příležitosti Památky obětem holocaustu (27. ledna). Inscenace se opírá o reálné příběhy Helgy Hoškové-Weissové, Jany Dubové, Michaely Vidlákové, Tomana Broda a Zdeňka Prokeše.
Premiéra: 27. ledna 2024, NGP – Veletržní palác, Praha
Režie: Tamara Pomoriški
Choreografie a tanec: Nela Štarková
Hraje: Viktória Pejková
Instalace: Studenti KVV Pedf UK
Paměť jsme my 2023: Silnice č. 19
Taneční představení u příležitosti Dne památky obětí holocaustu připomnělo osudy romských obětí. Autorky vycházely z vyprávění přeživších – Rudolfa Murky, Antonína Lagryna, kteří v Osvětimi ztratili většinu příbuzných, a Františka Němce, jenž byl jako chlapec svědkem dění v táboře v Hodoníně. Představení tak oživuje příběhy Romů, kterých za války zmizelo z Čech a Moravy na 90 procent, téměř pět tisíc jich zahynulo v Osvětimi.
Premiéra: 27. ledna 2023, Dům U Kamenného zvonu, Praha
Režie: Tamara Pomoriški
Choreografie: Nela Štarková
Dramaturgie: Nela Štarková a Tamara Pomoriški
Tanečnice: Sára Musilová, Kateřina Bílková, Natálie Kreidlová, Nela Janů, Barbora Slováčková, Sára Langrová, Anna Petráňová, Adéla Maria Bidelnica, Maria Petryshynets, Tereza Železná, Hana Bažantová, Aneta Malinová, Andrea Stibůrková, Nela Štarková
Sound design a živý zpěv: Ridina Ahmedová
Paměť jsme my 2022: Heydrichiáda
Divadelní představení připomnělo události spojené s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jedenáct mladých herců v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se parašutisté ukrývali, oživilo osudy statečných lidí, kteří jim pomáhali, i těch, jež po atentátu trpěli odvetnými opatřeními nacistů. Scénář vznikl na základě vyprávění pamětníků – přeživších z Lidic, pracovnice zámku v Panenských Břežanech či syna sestry výsadkáře.
Premiéra: 27. ledna 2022, Chrám sv. Cyrila a Metoděje, Praha
Hrají: Gabriel Cypris, Eliška Stejskalová, Alžběta Marková, Rebeka Nečasová, Nikolas Nasli, Veronika Vaňková, Timotej Cypris, Kateřina Bočková, Natálie Nováková, Anna Faldusová, Veronika Kratochvílová
Režie: Tamara Pomoriški
Pohybová spolupráce: Jan Bárta
2021: Listopad 1989
Týdenní divadelní dílna pro starší 55 let se se konala v listopadovém týdnu roku 2021 v historickém centru Prahy a byla inspirována skutečnými událostmi ze Sametové revoluce. Své vzpomínky zde divadelně zpracovaly pamětnice, které 17. listopad 1989 samy zažily.
Premiéra: 12. listopadu 2021, Divadlo u Valšů
Lektoři: Ridina Ahmedová, Jan Bárta a Tamara Pomoriški
2021: Jiní hrají za nás
Plánovaná divadelní inscenace o tragickém osudu rodiny Welsových, zavražděných během holocaustu, se kvůli covidu změnila v krátký film. Ten mapuje dosud neznámý příběh rodiny, o níž až do roku 1984 nikdo nevěděl. Syn Tomáše Welse, žijící po válce v Anglii, odhalil tragický osud svých předků. Film natočený ve vile architekta Loose zobrazuje rodinu napříč generacemi na pozadí historických událostí.
Premiéra: 8. března 2021 (YouTube)
Hrají: Jiří Weinberger, Lea Švejdová, Jan Burda, Timotej Ciprys a Sebastián Hájek
Režie: Tamara Pomoriški
Choreografie: Lea Švejdová
Kamera: Vojtěch Votýpka
Zvuk: Lukáš Kosek
Střih: Vojtěch Votýpka, Matěj Pospíšil
Paměť jsme my 2021: Po válce
11 mladých herců ve věku 16-21 let se pod vedením profesionálů setkalo s 5 pamětníky holocaustu. Na základě silných zážitků z těchto setkání vznikla inscenace mapující, jak se lidé po válce vyrovnávali s minulostí a jak traumata přenášeli na další generace. Inscenace byla zaznamenána filmem, který zachycuje zrod divadelního představení i práci s mladými herci.
Premiéra: 27. ledna 2021 (YouTube)
Režie divadelního představení: Tamara Pomoriški
Režie a střih dokumentárního filmu: Zdeněk Chaloupka
Scéna: Tomáš Žižka
Choreografie: Lea Švejdová
Zvuk: Lukáš Kosek
Paměť jsme my 2020: Ticho
12 mladých divadelníků se setkalo se 6 pamětníky a z jejich příběhů vytvořilo dojemné představení. V Národní knihovně v Praze tak 27. ledna 2020 uctili památku obětí holocaustu a připomněli osobní tragédie i kolektivní utrpení této temné kapitoly historie.
Premiéra: 27. ledna 2020, Národní knihovna, Praha
Hraje: dětský soubor Divadla Paměti národa
Režie: Tamara Pomoriški
Hudební vedení: Ridina Ahmedová
2020: Skryté stopy / Hidden tracks
V projektu Hidden Tracks mladí lidé vyhledávali zapomenutou lidovou hudbu a písně. Sbírali je od pamětníků a spolků lidových tanců a písní. Následně rozvíjeli vlastní interpretace tradiční hudby skrze divadlo a tanec. Účastníci se setkali v únoru 2020 v německém Schiffsdorfu, kde pod vedením mezinárodního týmu lektorů spolupracovali na společném představení v divadelním vlaku. Společně také bydleli a tvořili.
Premiéra: 29. února 2020, Schiffdorf-Geestenseth, Německo
Hrají: mladí čeští, estonští a němečtí divadelníci a hudebníci
Režie: Juliane Lenssen, Tamara Pomoriški
Hudební vedení: Siim Aimla
Paměť jsme my 2019: Cesty
Dne 27. ledna 2019, u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, uvedli mladí herci na Masarykově nádraží v Praze premiéru divadelního představení. Šest příběhů dětí za holocaustu přiblížilo hrůzy této temné kapitoly historie mladé generaci. Hra vznikla ve spolupráci s nizozemskou organizací Theater Na de Dam a symbolicky tak připomněla i osudy dětí zachráněných sirem Nicholasem Wintonem. Nádraží, jako místo loučení s oběťmi deportací, dodalo představení silnou atmosféru.
Premiéra: 27. 1. 2019, Masarykovo nádraží, centrální hala, Praha
Hrají: Nataša Gáčová a dětský soubor Divadla Paměti národa
Režie: Tamara Pomoriški